Pozar lasu mialy

Nowoczesne instalacje ATEXZapylanie powietrza pyłami (głównie pochodzenia drzewnego), farb proszkowych, czy same miału węglowego potrafi stanowić bardzo niebezpieczne w produktach, często ze powodu na niezwykle poważne prawdopodobieństwo wybuchem. Według badań, to tylko dużo silna uwaga niewielkich ziaren pyłku są najczęstszymi przyczynami eksplozji. Źródłem zapłonu pyłku może istnieć nie tylko otwarty ogień, lecz jeszcze niewielka iskra elektryczna, zaiskrzenie mechaniczne, czy same prądy elektrostatyczne. Aby ustrzec się przed wybuchem należy stosować nowoczesne instalacje ATEX. Na szczęście na polskim rynku jest coraz bardzo profesjonalnych firm, które sprawiają wysokiej wartości instalacje w niezwykle powszechnej cenie, dzięki czemu nie powinno stanowić żadnych większych kłopotów z odnalezieniem odpowiednich fachowców.

Bezpieczne instalacje wentylacji i odpylaniaAby instalacje odpylania i wentylacji były kiedy nadzwyczaj aktywne, należy używać specjalny ssaw, odciągi miejscowe (tak w role ramion samonośnych) oraz okapy zlokalizowane, jak przy miejsc emisji wszelkich zanieczyszczeń. Pamiętać należy też także o tym, by na bieżąco zapewnić dokładne usuwanie wszelkich skupisk pyłu, dzięki czemu zapobiec można przemieszczaniu się pyłu oraz jego powtórnemu osiadaniu. Istotną rolę pełni i systematyczne opróżnianie pojemników na pył. W postaci kiedy pył składa się na podłodze hali, warto korzystać specjalne odkurzacze przemysłowe. Profesjonalne instalacje ATEX pragną istnieć jeszcze odpowiednio uziemione i co najistotniejsze nie mogą gromadzić ładunków elektrostatycznych, przez jakie może dołączyć do powstawania iskry. Kanały odciągowe muszą być spowodowane koniecznie ze zwykli o grubości ścianek od 2 do 3 mm.

Profesjonalne wentylatory oraz filtryW dzisiejszych instalacjach wentylacji i odpylania, które zagrożone są początkiem warto korzystać wentylatory oraz filtry z prawym zabezpieczeniem wybuchowym wspólnym z najróżniejszą dyrektywą ATEX. Filtry przeciwwybuchowe powinny zawierać specjalne panele eksplozyjne. W zależności od potrzeb, mogą istnieć one jednego, albo wielokrotnego użytku. Pod wpływem eksplozji pyłu w budowie ATEX, membrana ulega błyskawicznemu rozerwaniu, uwalniając wszystkie gazy wybuchowe prosto do atmosfery, dzięki czemu filtry nie zostaną uszkodzone. Instalacje zagrożone wybuchem winnym stanowić urządzone i w profesjonalny system gaszenia iskier i w nowe systemy gaszenia pożaru wewnątrz samych instalacji. Oraz na ludzi kanałach wentylacyjnych, które sprawiane są do filtra, powinno położyć się klapy zwrotne, które dobrze zapobiegają szerzeniu się płomienia wewnątrz samych instalacji w końca wybuchu niebezpiecznego miału w filtrach.

Tłumienie wybuchuNowoczesne systemy tłumienia wybuchu, są obecnie najwydajniejszymi a powszechnie używanymi metodami ochrony różnorodnych urządzeń przed skutkami wybuchu. Systemy tłumienia wybuchu łączą się głównie ze specjalnej butli HRD, czujników podczerwieni i ciśnienia oraz profesjonalnej centrali sterującej. Ważnym zadaniem układu, jest dokładnie błyskawiczne rozpoznanie wybuchu w jego pierwszej fazie. Następnie następuje wtrysk specjalnego środka tłumiącego, którego przeznaczeniem jest ograniczenie niebezpiecznego wybuchu. Nowoczesne instalacje ATEX wyróżniają się bardzo szybkim czasem reakcji. Od czasu wykrycia zagrożenia wybuchu, do jego pełnego stłumienia może minąć zaledwie tysięczna część sekundy.